یاکاموزوم

یاکاموزوم

یاکاموزوم
یاکاموزوم

جستجوی مطالب

یاکاموزوم

موضوعات


پیوند های مفید


منوی اصلی


نویسندگان • تاریخ: چهارشنبه 14 مرداد 1394 ساعت: 12:56 بازدید: 92 نویسنده: such suz
  امام صادق علیه السلام فرمود: سجده شكر بر هر مسلمانى واجب است، با آن نمازت را كامل و پروردگارت را خشنود مى سازى و فرشتگان را به شگفتى مى آورى.

   به گزارش مشرق، مرحوم شیخ صدوق در کتاب "من لا یحضره الفقیه" حدیثی از امام صادق علیه السلام درباره سجده شکر آورده است که حضرت می فرمایند:
   
  «سَجدةُ الشُكرِ واجِبَةٌ عَلى كُلِّ مُسلِمٍ تُتِمُّ بِها صَلاتَكَ و َتُرضى بِها رَبَّكَ وَ تُعجِبُ المَلائِكَةَ مِنكَ...» ؛(1)
  سجده شكر بر هر مسلمانى واجب است، با آن نمازت را كامل و پروردگارت را خشنود مى سازى و فرشتگان را به شگفتى مى آورى.
   

  به درستی که بنده زمانی که نماز می خواند و سپس سر بر سجده شکر می نهد، پروردگار حجاب های موجود میان بنده و فرشته ها و ملائک را می گشایدو می گوید:

  ای ملائکه من! به بنده ام بنگرید. واجبم را به جای آورد و عهدم را برای من تمام نمود، سپس برای من نسبت به آنچه که برایش نعمت نموده ام، سجده شکر به جا آورد.

  ای فرشتگان من! برای او از نظرشما چه چیزی در نزد من وجود دارد؟

  پس ملائکه می گویند:

  ای پروردگار ما! رحمت تو.

  پس پروردگار می فرماید:

  سپس برای او چیست ازپاداش؟

  می گویند:

  ای پروردگار ما! بهشت تو.

  سپس پروردگار می فرماید:

  برای او دیگر چیست؟

  می گویند:

  ای پروردگار ما! کفایت مهم هایش.

  پس پروردگار باز می فرماید:

  سپس برایش چیست؟


  امام علیه السلام فرمودند:

  چیزی از خیر ها نماند مگر آنکه ملائکه آن را گفتند.

  پس خداوند می فرماید:

  پس از آن دیگر چیست؟

  ملائکه می گویند:

  ای خداوند ما! علمی برای ما نیست!

  پروردگار می فرماید:

  ای فرشتگان من!

  برایش شکرمی کنم همان گونه که برایم شکر به جای آورده است و برایش روی می آورم با فضلم،
  و رحمتم را برایش نشان می دهم.

  پی نوشت:
  1- من لا یحضره الفقیه ج1 ، ص 333 ، ح 979 - تهذيب الاحکام(تحقیق خرسان) ج 2، ص 110، ح 183


  عظمت-سجده-شکر عظمت-سجده-شکر عظمت-سجده-شکر عظمت-سجده-شکر عظمت-سجده-شکر امتیاز : 461 دیدگاه(0)


  تاریخ: چهارشنبه 14 مرداد 1394 ساعت: 12:55 بازدید: 82 نویسنده: such suz
  کتمان کنندگان حق بدترین مردم هستند که دیگران را به گمراهی می کشانند و بدین ترتیب نفرین خداوند را برای خود می خرند.

   به گزارش مشرق،"کتمان حق" در اصطلاح عبارتست از پنهان ساختن معارف، احکام و آیات الهی، به این شکل که آیه نازله را طورى تأویل و یا دلالتش را طورى توجیه كنند كه آیه از آیه بودن بیفتد.(1)

  در حالات امیر المومنین علی (علیه السلام) وارد است، هنگامى كه امام(علیه السلام) وارد بصره شد «انس بن مالك‏» را خواست تا نزد «طلحه‏» و «زبیر» برود و آنچه را كه از پیامبر(صلی الله علیه و آله) درباره آنها شنیده به آنها یادآورى كند. انس از این ماموریت‏ سرپیچى كرد و بخدمت امام(علیه السلام) آمد و گفت: من آن را فراموش‏ كرده‏ام. امام(علیه السلام) فرمود: اگر دروغ میگوئى خداوند سرت را به سفیدى روشنى، مبتلا كند كه عمامه آن را نتواند پوشانید.(2)

  شریف رضی  در ذیل این سخن می گوید: منظور بیماری برص (پیسی) است که پس از مدتی، لکه های سفید بیماری بر در چهره انس بن مالک آشکار شد و از آن پس هیچ کس او را بی نقاب نمی دید.

   کتمان حقایق در جایی که آشکار کردن حق ضرورت دارد قبیح و حرام است، چنانچه مطابق بعضی از روایات، نفرین امام علی(علیه السلام) از انس بن مالک در مورد کتمان حدیث «طیرمشوی» (مرغ بریان و پخته) و یا در مورد کتمان حدیث بساط بوده است، و یا در مورد کتمان حدیث غدیر بود.(3)

  شرح ماجرا بر طبق گفتار ابن ابی الحدید

  ابن ابی الحدید دانشمند معروف اهل تسنن می گوید: مشهور این است که حضرت علی (علیه السلام) در «رحبه» (محل معروف و وسیع) کوفه، مردم را سوگند داد و فرمود: شما را به خدا سوگند می دهم، آیا مردی از شما، از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیده است که آن حضرت پس از بازگشت از حجة الوداع، در مورد من فرمود: "من کنت مولاه فعلی مولاه اللهمّ وال من والاه و عاد من عاداه"؛ هر کس که من مولا و رهبر او هستم، علی(علیه السلام) رهبر اوست، خداوندا دوست بدار کسی را که علی (علیه السلام) را دوست بدارد و دشمن بدار کسی را که او را دشمن بدارد.
   
  گروهی برخاستند و شهادت دادند، سپس امام به انس بن مالک فرمود: تو نیز در آنجا (غدیر) حاضر بودی، اینک شهادت می دهی؟! انس گفت: ای امیرمۆمنان! من پیر شده ام و فراموش شده هایم، بیش از محفوظاتم است. امام به او فرمود: اگر دروغ بگویی، خداوند سرت را به سفیدی روشنی مبتلا کند، که عمامه ات نتواند آن سفیدی را بپوشاند. او قبل از مرگ به بیماری برص (پیسی) مبتلا گردید.(4)

  چگونه ممکن است کسی که از ده سالگی به عنوان خادم در خانه پیامبر بزرگ شده و شاهد ماجراهای هجرت و چگونگی برخورد پیامبر با  امام علی(علیه السلام) بوده، اینگونه حق را کتمان کند؟ آیا چیزی بیشتر از منافع شخصی، دشمنی یا تعصبهای قومی موجب این امر شده است؟

  در هر صورت منشأ کتمان حق یا عصبیت است، یا جبن که در صورت اول از رذائل غضب در ناحیه افراط است و در صورت دوم از رذائل آن در طرف تفریط است و گاهی سبب آن طمع در مال و یا دشمنی با دیگران می باشد.(5)

   در تاریخ نمونه های فراوانی در این مورد وجود دارد؛ از جمله مسئله غدیر خم و انتخاب جانشینی حضرت علی(علیه السلام) است، که تعصب های قومی و قبیله ای موجب شد که افراد بعد از وفات پیامبر(صلی الله علیه و آله)، جانشینی ایشان را انکار کنند.

  گاهی نیز افراد مغرض حق را بگونه ای با باطل می آمیزند که تشخیص این دو از هم غیر ممکن می گردد و این موجب گمراهی مردم می گردد وگرنه اگر باطل را به صراحت بیان کنند مردم تشخیص خواهند داد. چنانچه امام علی(علیه السلام) می فرمایند: "اگر باطل از حق كاملا جدا مى‏گردید بر آنان كه پى جوى حقیقتند پوشیده نمى‏ماند، و چنانچه حق از باطل خالص مى‏شد، زبان معاندان از آن قطع مى‏گردید، ولى قسمتى از حق و قسمتى از باطل را مى‏گیرند و به هم مى‏ آمیزند. اینجا است كه شیطان بر دوستان خود چیره مى‏شود و تنها آنان كه مورد رحمت‏ خدا بوده‏ اند نجات مى ‏یابند."(6)

  كتمان حق در احادیث اسلامى

  در احادیث اسلامى نیز شدیدترین حملات متوجه دانشمندان كتمان كننده حقایق شده، از جمله پیامبر گرامى اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) مى فرماید: "من سئل عن علم یعلمه فكتمه الجم یوم القیامة بلجام من نار": هر گاه از دانشمندى چیزى را كه مى داند سۆال كنند و او كتمان نماید روز قیامت افسارى از آتش بر دهان او مى زنند!(7)

  در حدیث دیگرى مى خوانیم كه از امیر مۆمنان على (علیه السلام ) پرسیدند: "من شر خلق الله بعد ابلیس و فرعون ...": بدترین خلق خدا بعد از ابلیس و فرعون ... كیست؟ امام در پاسخ فرمود: "العلماء اذا فسدوا، هم المظهرون للاباطیل ، الكاتمون للحقایق ، و فیهم قال الله عز و جل اولئك یلعنهم الله و یلعنهم اللاعنون ..." ؛ آنها دانشمندان فاسدند كه باطل را اظهار و حق را كتمان مى كنند و همانها هستند كه خداوند بزرگ درباره آنها فرموده: لعن خدا و لعن همه لعنت كنندگان بر آنها خواهد بود.(8)

  بنابراین کتمان کنندگان حق بدترین مردم هستند که دیگران را به گمراهی می کشانند و بدین ترتیب نفرین خداوند را برای خود می خرند.

  پی نوشت ها:
  1ـ ترجمه المیزان، ج‏1، ص 58.
  2ـ نهج البلاغه، حکمت 311.
  3ـ بحارالانوار، ج 9، ص561، سفینه البحار، ج 1، ص 47.
  4ـ شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 19، ص 219.
  5ـ نراقی، مهدی؛ علم اخلاق اسلامی، ص171-172.
  6ـ نهج‌البلاغه، خطبه 50.
  7ـ تفسیرالصافی، ج1، ص207.
  8ـ بحارالانوار، ج2، ص89


  لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک امتیاز : 417 دیدگاه(0)


  تاریخ: چهارشنبه 14 مرداد 1394 ساعت: 12:54 بازدید: 109 نویسنده: such suz

  پوتین در نشست محرمانه دو ساعته با سفیر ترکیه، گفت:

   

  به رئیس‌جمهور دیکتاتورت بگو که می‌تواند در کنار

   

  ترویست‌های داعش خود به جهنم برود

   

  و من می‌توانم سوریه را به نبرد

   

  «استالینگراد بزرگ» برای اردوغان و

   

   

  همپیمانان سعودی وی که شرورتر

   

  از آدولف هیتلر نیستند تبدیل کنم.


  خشم-پوتین خشم-پوتین خشم-پوتین خشم-پوتین خشم-پوتین امتیاز : 376 دیدگاه(0)


  تاریخ: جمعه 09 مرداد 1394 ساعت: 02:44 بازدید: 225 نویسنده: such suz

  من عاشق این کلام شیرین امام خامنه ای حفظه الله هستم

   

  چه توافق صورت بگیرد و چه توافق صورت نگیرد

   

  امنیت اسراییل تامین نخواهد شد.

   

  فدای شجاعتت رهبرم.


  عاشق-این-کلام-رهبرم-هستم عاشق-این-کلام-رهبرم-هستم عاشق-این-کلام-رهبرم-هستم عاشق-این-کلام-رهبرم-هستم عاشق-این-کلام-رهبرم-هستم امتیاز : 435 دیدگاه(1)

  صفحات مطالب
  1

  آرشیو


  درباره وب


  هیچ رکوردی وجود ندارد.

  آمار و بازدید

  بازدید های امروز: 45
  بازدید های دیروز : 1
  بازدید این ماه : 429
  بازدید های امسال : 5378
  بازدید های کل : 10553
  افراد آنلاین : 1
  تعداد مطالب: 141
  تعداد کاربران : 2


  :: کلیه حقوق این سایت متعلق به یاکاموزوم می باشد ::

  یاکاموزوم

  یاکاموزوم

  بلاگ وب

  سرویس وبلاگ نویسی بلاگ وب