یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک

لعنت خدا بر انس بن مالک

یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک
یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک

جستجوی مطالب

یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک

موضوعات


پیوند های مفید


منوی اصلی


نویسندگان • تاریخ: چهارشنبه 14 مرداد 1394 ساعت: 12:55 بازدید: 83 نویسنده: such suz
  کتمان کنندگان حق بدترین مردم هستند که دیگران را به گمراهی می کشانند و بدین ترتیب نفرین خداوند را برای خود می خرند.

   به گزارش مشرق،"کتمان حق" در اصطلاح عبارتست از پنهان ساختن معارف، احکام و آیات الهی، به این شکل که آیه نازله را طورى تأویل و یا دلالتش را طورى توجیه كنند كه آیه از آیه بودن بیفتد.(1)

  در حالات امیر المومنین علی (علیه السلام) وارد است، هنگامى كه امام(علیه السلام) وارد بصره شد «انس بن مالك‏» را خواست تا نزد «طلحه‏» و «زبیر» برود و آنچه را كه از پیامبر(صلی الله علیه و آله) درباره آنها شنیده به آنها یادآورى كند. انس از این ماموریت‏ سرپیچى كرد و بخدمت امام(علیه السلام) آمد و گفت: من آن را فراموش‏ كرده‏ام. امام(علیه السلام) فرمود: اگر دروغ میگوئى خداوند سرت را به سفیدى روشنى، مبتلا كند كه عمامه آن را نتواند پوشانید.(2)

  شریف رضی  در ذیل این سخن می گوید: منظور بیماری برص (پیسی) است که پس از مدتی، لکه های سفید بیماری بر در چهره انس بن مالک آشکار شد و از آن پس هیچ کس او را بی نقاب نمی دید.

   کتمان حقایق در جایی که آشکار کردن حق ضرورت دارد قبیح و حرام است، چنانچه مطابق بعضی از روایات، نفرین امام علی(علیه السلام) از انس بن مالک در مورد کتمان حدیث «طیرمشوی» (مرغ بریان و پخته) و یا در مورد کتمان حدیث بساط بوده است، و یا در مورد کتمان حدیث غدیر بود.(3)

  شرح ماجرا بر طبق گفتار ابن ابی الحدید

  ابن ابی الحدید دانشمند معروف اهل تسنن می گوید: مشهور این است که حضرت علی (علیه السلام) در «رحبه» (محل معروف و وسیع) کوفه، مردم را سوگند داد و فرمود: شما را به خدا سوگند می دهم، آیا مردی از شما، از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیده است که آن حضرت پس از بازگشت از حجة الوداع، در مورد من فرمود: "من کنت مولاه فعلی مولاه اللهمّ وال من والاه و عاد من عاداه"؛ هر کس که من مولا و رهبر او هستم، علی(علیه السلام) رهبر اوست، خداوندا دوست بدار کسی را که علی (علیه السلام) را دوست بدارد و دشمن بدار کسی را که او را دشمن بدارد.
   
  گروهی برخاستند و شهادت دادند، سپس امام به انس بن مالک فرمود: تو نیز در آنجا (غدیر) حاضر بودی، اینک شهادت می دهی؟! انس گفت: ای امیرمۆمنان! من پیر شده ام و فراموش شده هایم، بیش از محفوظاتم است. امام به او فرمود: اگر دروغ بگویی، خداوند سرت را به سفیدی روشنی مبتلا کند، که عمامه ات نتواند آن سفیدی را بپوشاند. او قبل از مرگ به بیماری برص (پیسی) مبتلا گردید.(4)

  چگونه ممکن است کسی که از ده سالگی به عنوان خادم در خانه پیامبر بزرگ شده و شاهد ماجراهای هجرت و چگونگی برخورد پیامبر با  امام علی(علیه السلام) بوده، اینگونه حق را کتمان کند؟ آیا چیزی بیشتر از منافع شخصی، دشمنی یا تعصبهای قومی موجب این امر شده است؟

  در هر صورت منشأ کتمان حق یا عصبیت است، یا جبن که در صورت اول از رذائل غضب در ناحیه افراط است و در صورت دوم از رذائل آن در طرف تفریط است و گاهی سبب آن طمع در مال و یا دشمنی با دیگران می باشد.(5)

   در تاریخ نمونه های فراوانی در این مورد وجود دارد؛ از جمله مسئله غدیر خم و انتخاب جانشینی حضرت علی(علیه السلام) است، که تعصب های قومی و قبیله ای موجب شد که افراد بعد از وفات پیامبر(صلی الله علیه و آله)، جانشینی ایشان را انکار کنند.

  گاهی نیز افراد مغرض حق را بگونه ای با باطل می آمیزند که تشخیص این دو از هم غیر ممکن می گردد و این موجب گمراهی مردم می گردد وگرنه اگر باطل را به صراحت بیان کنند مردم تشخیص خواهند داد. چنانچه امام علی(علیه السلام) می فرمایند: "اگر باطل از حق كاملا جدا مى‏گردید بر آنان كه پى جوى حقیقتند پوشیده نمى‏ماند، و چنانچه حق از باطل خالص مى‏شد، زبان معاندان از آن قطع مى‏گردید، ولى قسمتى از حق و قسمتى از باطل را مى‏گیرند و به هم مى‏ آمیزند. اینجا است كه شیطان بر دوستان خود چیره مى‏شود و تنها آنان كه مورد رحمت‏ خدا بوده‏ اند نجات مى ‏یابند."(6)

  كتمان حق در احادیث اسلامى

  در احادیث اسلامى نیز شدیدترین حملات متوجه دانشمندان كتمان كننده حقایق شده، از جمله پیامبر گرامى اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) مى فرماید: "من سئل عن علم یعلمه فكتمه الجم یوم القیامة بلجام من نار": هر گاه از دانشمندى چیزى را كه مى داند سۆال كنند و او كتمان نماید روز قیامت افسارى از آتش بر دهان او مى زنند!(7)

  در حدیث دیگرى مى خوانیم كه از امیر مۆمنان على (علیه السلام ) پرسیدند: "من شر خلق الله بعد ابلیس و فرعون ...": بدترین خلق خدا بعد از ابلیس و فرعون ... كیست؟ امام در پاسخ فرمود: "العلماء اذا فسدوا، هم المظهرون للاباطیل ، الكاتمون للحقایق ، و فیهم قال الله عز و جل اولئك یلعنهم الله و یلعنهم اللاعنون ..." ؛ آنها دانشمندان فاسدند كه باطل را اظهار و حق را كتمان مى كنند و همانها هستند كه خداوند بزرگ درباره آنها فرموده: لعن خدا و لعن همه لعنت كنندگان بر آنها خواهد بود.(8)

  بنابراین کتمان کنندگان حق بدترین مردم هستند که دیگران را به گمراهی می کشانند و بدین ترتیب نفرین خداوند را برای خود می خرند.

  پی نوشت ها:
  1ـ ترجمه المیزان، ج‏1، ص 58.
  2ـ نهج البلاغه، حکمت 311.
  3ـ بحارالانوار، ج 9، ص561، سفینه البحار، ج 1، ص 47.
  4ـ شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 19، ص 219.
  5ـ نراقی، مهدی؛ علم اخلاق اسلامی، ص171-172.
  6ـ نهج‌البلاغه، خطبه 50.
  7ـ تفسیرالصافی، ج1، ص207.
  8ـ بحارالانوار، ج2، ص89


  لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک لعنت-خدا-بر-انس-بن-مالک امتیاز : 417 دیدگاه(0)

  ارسال نظر
  نام شما
  وب سایت
  پست الکترونیک
  پیام
  درج شکلک
  نظر خصوصی
  کد امنیتی

  صفحات نظرات
  1 |

  آرشیو


  درباره وب


  هیچ رکوردی وجود ندارد.

  آمار و بازدید

  بازدید های امروز: 46
  بازدید های دیروز : 1
  بازدید این ماه : 430
  بازدید های امسال : 5379
  بازدید های کل : 10554
  افراد آنلاین : 1
  تعداد مطالب: 141
  تعداد کاربران : 2


  :: کلیه حقوق این سایت متعلق به یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک می باشد ::

  یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک

  یاکاموزوم- لعنت خدا بر انس بن مالک

  بلاگ وب

  سرویس وبلاگ نویسی بلاگ وب